Bilgi Bankası

Kayıt Bilgileri

Güz Dönemi Kayıt Şartları ve istenilen evraklar

1.     Açık Liseye Kayıtlı Olduğunu Gösteren Belge

2.     1 Adet Nüfus Cüzdan Fotokopisi

3.     8 Adet Tesettüre Uygun Vesikalık Resim

4.     Sağlık Raporu ( Yatılı olan talebelerden isteniyor)

5.     18 Yaş ve Büyükler için Adli Sicil Kaydı

          6.     1 Paket fotokopi kağıdı

Yatılılar İçin Eşya Listesi

       1.   Nevresim Takımı

       2.   Beyaz Pike Takımı

       3.   Alev (Sıvı Geçirmez)

       4.   Kişizel Temizlik Eşyaları

       5.   Battaniye - Yastık

       6.   Terlik

       7.   Pijama Takımı, Tülbent

       8.   Siyah Düz Ferace

Not: Kayıt yapılabilmesi için ilk 6 maddenin eksiksiz gelmesi gerekmektedir. 

           Kayıtlar 08.30-17.30 arası yapılmaktadır.

Yaz Kursu Kayıt Şartları ve istenilen evraklar

                1. İlköretim 4. sınıf seviyesi ve sonrakiler

                2. Yatılı Kalması için 5. sınıfı bitirmiş olmak

                3. Kimlik Fotokopisi

NOT: 4. sınıfı bitirmiş ve Kur'an-ı Kerim alt yapısı sağlam olan (hafızlığa hazır derecede) öğrenciler 1 yıl okul eğitimini dondurup hafızlık eğitimi almak üzere kursumuza kayıt yaptırabilirler.

(Kur'an-ı Kerim altyapısı sağlam olmayan öğrenciler alınmayacaktır.)

Ön kayıtlarımız başlamıştır.

Ön Kayıt Bitiş Tarihi: 30 Mayıs 2014

Rehberlik Servisi

REHBERLİKEmniyettepe Rehberlik servisi, öğrencinin her an kapısını çalabileceği bir sırdaş, profesyonel yardım alabileceği bir dost elidir.

Rehberlik faaliyetlerinde amaç, bireyi aktif şekilde olayın içine çekmek ve sorunları kendi kendine çözmesine yardımcı olmaktır. Bu amaçla bilgilendirme ve yönlendirme faaliyetleri yapılmaktadır.

Eğitim-öğretim faaliyetleri tek yönlü bir etkinlik değildir insanın ruhsal yönünün, ilgi ve yeteneklerinin değerlendirilmesi ve buna göre yönlendirme yapılması çok önemlidir. Etkili bir öğrenme ortamının oluşmasına yardım eden rehberlik servisi bir yandan da öğrencinin kişilik gelişimi için gerekli zemini hazırlar.

Hazırlık, Hafızlık ve kültür bölümlerinin her birinde eğitimin mümkün olan en yüksek seviyeye çıkması, tüm öğrencilerin olumlu ve sağlıklı bir süreci izlemeleri için gerekli tüm faaliyetler rehberlik servisi tarafından gerçekleştirilmektedir. “ Başarıya ulaşmamız aile ile kurulan iş birliğine bağlıdır” düşüncesinden yola çıkan rehberlik servisimiz  aile-çocuk ve rehber öğretmen üçgeninin oluşturduğu güçlü iletişime değer  vermektedir.

    

Okulumuz rehberlik servisince öğrencilerimizin;

1.    Duygusal ve sosyal gelişimi sağlama ilgi ve yeteneklerini keşfetme okula ve yakın çevreye alışmaları, okulun kurallarını tanımaları verimli çalışma yollarını öğrenmeleri konusunda hizmetler verilmektedir, ayrıca otobiyografi, başarısızlık nedenleri anketi, problem tarama testi, kimdir bu, meslek seçimi envanteri gibi öğrenciyi tanımaya yönelik bireyi tanıma teknikleri uygulanmaktadır.

Kurs Eğitimi Hakkında

 İLMÎ FAALİYETLERİMİZ

  1. Hazırlık Programı;

      Hazırlık programımızda Kur’an-ı Kerim, tecvid, ibadet, itikad, siyer ve ahlak dersleri adı altında temel eğitim verilmektedir. Öğrencilerimize Kur’an-ı Kerim’den bazı sureler, 40 hadis-i şerif ve Esma-i Hüsna ezberletilmektedir.

Hazırlık eğitiminde hedefimiz; öğrencilerimizin Kur’an-ı Kerim’i güzel ve akıcı bir şekilde tertil üzere okuyabilmeleri, dini bir terbiye edinmeleri için eğitmeye çalışmaktır.

Gayemiz; İslamî değerlere bağlı, edepli, ahlaklı, istikbalin Müslüman genç annelerini yetiştirip gelecek nesillere ruhsal anlamda katkıda bulunmaktır.

     b) Hafızlık Programı;

      Ruhla, zihinle, bedenle Kur’an’ı yaşamanın adıdır hafızlık…

Rabbimizin en büyük ikramını sadece ezberlemekle kalmayıp hayatın merkezine yerleştirmektir. Emniyettepe’de hafız sadece ezberleyen değil, yaşayan ve yaşatandır. Hafız Kur’an’ı anlayan, koruyan ve bizzat O’nun tarafından korunandır.

İdealimiz Hz.Aişe(r.a) misali donanımlı hafızlar yetiştirmektir.

Hafızlar, Kur’an’ın hizmetkârıdır, biz de onların…

     c) Arapça Programı;

     Arapça sınıflarımızda Arapçayı okuma, yazma, anlama ve konuşma eğitime yoğunluk verilmektedir. Bu eğitimin yanı sıra tefsir, hadis, fıkıh, siyer, akaid, edebiyat alanlarında da eğitim verilmektedir. Bu eğitimdeki hedefimiz öncelikli olarak, öğrencilerimizin Kur’an-ı Kerim ve Hadis metinlerini okurken manalarını anlamaları ve anladıklarını hayatlarına hakim kılma şuurunu kazanabilmeleridir. Ayrıca Arapçayı günlük hayatta konuşabilecek seviyeye ulaşmalarını da sağlamak hedeflerimiz arasındadır.

    d) Kur'an Kursu Farkıyla Açık Lise ve İmam Hatip Lisesi Programı ;

   Açık Lise ve İmam Hatip Lise dersleri ile bilgili kültürlü, üniversiteyi hedefleyen, tefsir, siyer, akaid, hadis, Kur’an-ı Kerim gibi dersler ile inançlı, özgüveni, yüksek, öncü gençlik yetiştirmek amacımızdır. 

EĞİTİME YÖNELİK FAALİYETLERİMİZ

     a) Ev Ekonomisi Eğitimi;

   Kursumuzdaki Ev Ekonomisi dersimizde kişisel bakım ve temizlik bilgileri, mutfak düzeni, mutfak temizliği, mutfak dizaynı, sofra düzeni, genel ve yöresel yemek yapımı faaliyetlerimiz ile öğrencilerimizi gelecek yaşantılarına hazırlamaktayız.

    b) El İşi;

    Kursumuzdaki dikiş (el işleri) faaliyetlerimiz öğrencilerimizin el becerilerini geliştirmek ve ortaya çıkarmak amacıyla yoğun ders programları haricinde dinlenirken beceri kazanmayı ve üretmeyi sağlamaktır.

   c) Spor;

   Kapalı spor salonumuzda öğrencilerimiz beden eğitimi yapmakla beraber masa tenisinden de faydalanmaktadırlar.

   Masa tenisi bütün vücudu çalıştıran, ani karar verme, konsantrasyon ve çeviklik özelliklerini geliştiren güzel bir spordur.Emniyettepe Kur’an Kursu’nda bu sporun yapılabilmesi için imkan sağlanmış olması burada yetişen öğrencilerimiz için çok faydalıdır. Hem zihinsel yorgunluklarını atabilmeleri hem de fiziksel olarak birikmiş enerjilerini boşaltabilmeleri için bir fırsattır.

   d) Rehberlik Hizmetlerimiz;

    Emniyettepe rehberlik servisi, öğrencinin her an kapısını çalabileceği bir sırdaş, profesyonel yardım alabileceği bir dost elidir. Rehberlik faaliyetlerinde amaç, bireyi aktif şekilde olayın içine çekmek ve sorunları kendi kendine çözmesine yardımcı olmaktır. Bu amaçla bilgilendirme ve yönlendirme faaliyetleri yapılmaktadır. Öğrencilerimizin duygusal ve sosyal gelişimini sağlamalarına, kursa alışmalarına, kursun kurallarını benimsemelerine, verimli ders çalışma yollarını öğrenmelerine yardımcı olunmaktadır. Bireyi tanıma teknikleri uygulayarak öğrencileri tanıma, ilgi ve yeteneklerini keşfetme, arkadaşları ve aileleri ile iletişimlerini doğru yöne taşıma, meslekleri tanıtma, meslek seçimi konusunda bilgiler verme gibi uygulamalar yapılmaktadır.

     e)Sağlık Hizmetlerimiz;

     Emniyettepe’de revir, öğrencilere hastalandıklarında tecrübeli hemşiremiz tarafından gerekli acil yardım yapılan bir yerdir. Gerektiğinde hasta öğrenci, hemşire gözetiminde revirde istirahat edebilmektedir. Öğrencilerin kullanması gereken ilaçlar hemşirenin bilgisi dahilinde verilir. Acil durumlarda aileye bilgi verilerek hastaneye götürülür. Doktora gitmesi gereken öğrenciye acil müdahale yapılarak evine gönderilmektedir.

Öğrenci Seminerleri

 İslam’da Maddi ve Manevi Temizlik / Okuyorum O Halde Varım / Manevi Zaaflarımızın İmanımıza Verdiği Zararlar / Okuma ve Zihin Gelişimi / Namaz, Tesettür Bilinci / Sınav Sistemi ve Meslekler / Hafızlığı Anlamlandırma / Hafızlıkla Bütünleşme / Kur’an Alfabesi Mi? Ahlak mı? / Kur’an’ı Anlamaya Çalışma / İslam’da Kardeşlik / Hicret (Günahlarımızdan Hicret) / Sağlıklı Yaşam / Medya Okur Yazarlığı / İletişim / Kul Hakkı / Kız Erkek Münasebetlerinde Ölçü Nedir? / Hedef Verme / Verimli Ders Çalışma Teknikleri / Teknoloji Bağımlılığı / Madde Bağımlılığı

SAİT ÇAMLICA SEMİNERİ

                                                                     EKREM ŞAMA ÇANAKKALE KONFERANSI

                                                              PROF.DR.ZEKERİYA GÜLER SEMİNERİ

 

Veli Seminerleri

 Aile İçi İletişim / Nitelikli İnsan Yetiştirmek / Çocuklarımızın Yanlış Davranışlarını Nasıl Düzeltebiliriz? / Çocukta Sorumluluk Duygusunu Geliştirme / Çocuğunuzun Başarısını Arttırma Yolları / Ailenin Eğitimdeki Yeri ve Önemi / Ergenlik Dönemi Sorunları ve Çözüm Yolları / Çocuk, Aile ve Din

Hizmet İçi Eğitim

  İnsan İlişkileri ve Gıybet / Müslüman Genç Yetiştirmek / Hz. Peygamber’in Gençlerle İletiğimi / Etkili Din Öğretimi / Takım Çalışması / Peygamber Efendimizin Eğitim-Öğretim Metotları / Günümüz Gençlerinin Karşılaştığı Fıkıh Meseleleri / Peygamber’imizin Hitabeti ve Çevresiyle İletişimi / İslam Toplumunun Esasları

{/tab}